Sectra utvecklar och säljer IT-system, produkter och tjänster för röntgen-, mammografi-, rheumatologi- och ortopedkliniker.Sectra och Philips Electronics har tecknat ett avtal som innebär att Philips kommer att förvärva Sectras verksamhet för den digitala mammografiutrustningen Sectra MicroDose Mammography. Kontant köpeskilling uppgår till 57,5 miljoner euro (cirka 518 Mkr) på skuldfri basis. Avtalet inkluderar även en möjlig tilläggsköpe skilling på maximalt 12,5 miljoner euro (cirka 113 Mkr) enligt särskilt avtalade villkor.
Sectra kommer nu fokusera ännu tydligare på sin verksamhet inom medicinsk IT där kvinnohälsa fortsätter att vara ett av Sectras viktiga nischområden, med produkter som exempelvis RIS/PACS för mammografi (system för hantering av bilder och patientinformation) och tjänster för analys av benskörhet.
Sectra kommer att hålla en presskonferens idag kl 11:30 CET. För att följa presskonferensen online, besök denna länk http://media.fronto.com/
En video från den internationella presskonferensen kommer att finnas tillgänglig på Sectras YouTube-kanal http://www.
Jag har personligen inte investerat i Sectra, men denna nyhet känns positiv, Sectra öppnar upp cirka 16% på nyheten.